فرهنگ گمشده ؟!

چند روز پیش فک کنم 12 فروردین آقای مرتضی احمد.ی که من خیلی ازش خوشم میاد و صداش منو یاد کارتونهای زمان بچگیم می اندازه تو شبکه 3 اومده بود اسم برنامه اونو نمی دونم چی بود چون فقط دو شب آخرشو دیدم خیلی جالب بود واقعا ما هر چی داریم به اسم امروزی شدن و ... داریم از دست می دیم !

داشتن در مورد اعتقادات قدیمی ها که سکه تو آب می گذاشتن و  اولین سکه سال رو دست می کردن و از تو کاسه اب بر می داشتن و اینکه این کار رو ژدر و بزرگتر خانواده انجام می داده و یا اینکه پسر بزرگتر وقتی می خواسته بره خونه پدرش عید دیدنی نون تازه می گرفته می برده و ... می دونید دیدم همش قشنگه ! شاید به نظر یک رسم و رسوم به ظاهر  دست و پا گیر به نظر بیاد ولی توش خیلی قشنگیهای دیگه ای هم داره ! شاید این همون آرامش و خوشبختی هستش که بزرگترهامون از قدیم برامون تعریف می کنند ! من مادر بزرگم خدا رحمتش کنه تعریف می کرد که یک خونه داشتن که فقط دو تا اتاق داشت ولی همیشه توش پر مهمون بود و شادی ! خودش تعریف می کرد که یک دفعه ای صبح برادرم میومد و در خونمون رو می زد و هم حالمو می پرسید و هم خبر می داد که آشتو بار کن ما با بچه ها می خوایم بیایم خونتون ! و یا اینکه چطور با هم یکی و یک رنگ بودن ! و یا چطور وقتی یکی به مشکلی بر می خورد چطور همه تلاش می کردن که حل کنند و ... !

اما حالا هر کسی یک اتاق خواب جدا داره و شاید سر جمع 2 ساعتم در روز کنار خانواده اش زیاد نباشه !چون از صبح سر کار و کلاس و ... شبم خسته و تو خودش و یا روزنامه و نت و ... !!! و یا به فکر اینه که اینو چیکار کنه ؟ کجا وام بگیره ؟ پولشو کجا سرمایه گذاری کنه ؟! کدوم سهام رو بخره و یا بفروشه ؟!جواب صاحب خونه رو چی بده ؟ بچشو کدوم مدرسه بفرسته و ...!

روزهای عیدم همه می گن چیه می شینیم خونه و مهمون بیا و برو که چی بشه ! و همه در اولین فرصت می رن مسافرت !؟ تازه عید دیدنی ها هم جالب شده همین امسال ما بیشتر مهمونهامون دو نفری بودن چون می گفتن بچه هامون چه می دونم کجا هستن و ... در واقع جوونها همه دارن از این سنت و عید فرار می کنند ! بازم می گم این رسم و رسوم از همین قدیمی هاست وگرنه امیدی به این جوونها نیست !

من که فک می کنم این اعتقادات شاید به نظر یک چیزی نمایشی به نظر بیاد ولی قشنگه ! شیرینه ! حس خوبی به طرف مقابل می ده !

بی خود نیست سر اینکه نوروز اولین بار برای کدوم کشور بوده جدال می کنند !!! جالبه دیگه افغانستانم می گه نوروز مال ما بوده اول !!! ای نیاکان ما کجایین که ببینید بر سر ما و فرهنگمون و ... چی اماده !!!

نمی دونم ولی من همیشه دوست داشتم در زمان هخامنشیان به دنیا میومدم ! مخصوصا کوروش کبیر والا اون موقع ظاهرا با فرهنگ تر از الانمون بودیم !

الان نه سطح فکریمون به غربیها نزدیکه نه به فرهنگ خودمون! یک روستایی شدیم که اومدیم تو شهر ولی نه دیگه روستایی هستیم و نه شهری ؟!!

/ 0 نظر / 2 بازدید